Publikováno

Novinky

 

ZDRAVÉ A ČISTÉ SPANÍ

Péřové přikrývky a polštáře z prachového peří

ÚPRAVA STŘÍBROAKTIV

ZABIJÁK – VIRŮ, BAKTERIÍ , PLÍSNÍ A ROZTOČŮ

Materiál – Úprava stříbro aktiv je antivirová a antibakteriální metoda na bázi iontů stříbra. Vyvinutou Švýcarskou firmou Santized, která je světovým lídrem v oblasti, antibakteriální hygieny a ochrany materiálu. Výrobce je Rudolf GROUP (Německo). Úprava také odpovídá požadavkům Öko-Tex Standard 100 na nulový obsah škodlivin.

Náplň – Prachové peří je namícháno ve správném poměru získané 30 letou praxí firmy.Měli bychom si uvědomit, že třetinu života strávíme v posteli a právě tento vynikající výrobek , nám zajistí ochranu v dnešní době plné virů a bakterií.

CERTIFIKÁTCertifikat stribroaktivT25-25Silver_EN_V11


Použitý materiál při výrobě

Peří: průmyslově zpracované, tříděné a ověřené veterinární kontrolou.

Možnost výběru z mnoha druhů dle obsahu prach. peří, husí či kachní.

Sypkovina: vysoce kvalitní bavln. druhy vhodné pro péřovou náplň.

Základní barvy: smetanová, sv. modrá a růžová. Celkem nabízíme 33 druhů odstínů.

Balení: výrobky jsou baleny do recykl. PE obalu, přiložena je odnosná taška.

Peří je nejlehčí ze všech používaných izolantů a výborně chrání proti chladu „uměním” vytvořit vzduchový polštář, kterému říkáme loft (schopnost vyplnit izolací objem). Peří má tedy velkou vzduchovou kapacitu a tvarovou stálost při zachování výborné stlačitelnosti. Je však velký rozdíl mezi peřím a peřím. Kvalitní prachové peří pochází výhradně z vodních ptáků (kachny, husy) žijících nejlépe v chladných oblastech.

Jak už to tak bývá, příroda nám stále a pořád dokola dokazuje, že nad její miliony let dlouhý vývoj není. Peří je zkrátka tím nejlepším izolačním materiálem. Žádný jiný materiál, který se jako izolace používá, ať už syntetika nebo přírodní, nedokáže peří překonat.

Ale abychom to s těmi ódami nepřehnali, na dalších řádcích vám o peří řekneme vše, co víme a co jsme se za léta zkušeností s ním naučili. A věřte, že budeme mluvit srozumitelně, jasně a na rovinu.

Odvěký souboj názorových táborů nakonec nebude mít jasného vítěze. Tedy v našich očích ano, ale finální preference jsou vždy subjektivním rozhodnutím jedince. Co můžeme udělat, je předložit vám holá a léty ověřená fakta, rozhodnutí je už na vás.

1. Hmotnost, výhřevnost, sbalitelnost

Fakt číslo jedna: Peří bude mít vždy ten nejlepší poměr hmotnosti ku výhřevnosti a sbalitelnosti. Spacák s péřovou náplní bude až o ⅓ objemu menší než ten ze syntetiky.

Zásadní část syntetických izolačních materiálů, kterým se říká dutá vlákna (jde o syntetické vlákno, které je doopravdy duté, a to v různých tvarech a průřezech), se diskvalifikuje právě svou vysokou hmotností a špatnou sbalitelností. Na efektivní izolaci potřebuje duté vlákno hodně silné rouno a spacák nebo oblečení z něj je vždy těžké a hůř sbalitelné.

To samé se v podstatě týká i ovčího rouna, které se poslední dobou v oblečení používá vcelku úspěšně. Ve spacáku ale příliš smysl nedává, rouno z něj je poměrně hrubé a málo poddajné.

Posledním konkurentem je mikrovlákno. To se svojí hmotností a sbalitelností blíží k parametrům peří, dalo by se tedy o něm uvažovat jako o zajímavé alternativě. Ale jsou tu další fakta, kvůli kterým nakonec prohraje.

2. Životnost izolační náplně

Syntetické materiály, a právě především mikrovlákna, podléhají opakovanému stlačování (balení) a praskají. Tím se zhoršuje struktura rouna i jeho loft a izolační vrstva slehává. Jistě, záleží na intenzitě používání i skladování, ale peří je na tom výrazně lépe. Primárně je to dáno jeho strukturou, přírodním původem a v neposlední řadě také jemností a odolností směsi, kterou z peří daný výrobce namíchá. Z praxe můžeme říct, že životnost spacáků se syntetickou izolací je v rozmezí 3-5 let, u péřového spacáku je to doba klidně dvojnásobná, ne-li delší. Důležité je pak v tomto světle nahlížet na cenovku, kterou u péřových spacáků můžete de facto vydělit minimálně číslem 2 ve srovnání se syntetikou.

3. Práce s vlhkostí

Práce s vlhkostí je téma, které je u peří asi nejkontroverznější. A proto ho rozebereme pěkně do detailu.

Ochránit spacák proti vlhkosti zvenku se může jevit jako to nejzásadnější. Zvenku může spacák čelit většímu než malému objemu vody, ať už půjde o déšť, rosu, kondenzaci vlhkosti ve stanu nebo třeba sněžení. Na druhou stranu, pokud patříte mezi zkušené outdoorové spáče, s pomocí moderních materiálů si dokážete poradit.

V dnešní době se spacáky opatřují vodoodpudivými tkaninami s úpravou DWR (durable water repellency), občas se používají i membránové materiály, které jsou velmi dobře nepromokavé. Ochrana proti vlhkosti zvenku se dá zkrátka vcelku dobře řešit (a to jsme nezmínili stany, tarpy atd…). Na druhou stranu je fér přiznat, že pokud zmáčíte spacák opravdu důkladně, peří v terénu jen tak neusušíte. Se syntetikou budete mít šance vyšší.

Mikroklima

Miliony a miliony vzduchových kapsiček a záhybů ve struktuře péřové směsi je něco, co žádný syntetický materiál nedokáže napodobit. I proto dokáže péřová náplň lépe udržet ohřátý vzduch nehybný a tím efektivně snižovat jeho ochlazování.

Nevýhody

Jistě, peří má i své “nevýhody”. Péřový produkt vyžaduje trochu více péče a má vyšší cenu, což jak už jsme psali výše je při zohlednění životnosti relativní. Čas od času je potřeba jej vyprat, řádně vysušit, protřepat. Ideální je skladovat jej volně zavěšený nebo ve skladovacím obalu. Ale pokud tohle zvládnete, záhy zjistíte, že se Vám investice do peří v dlouhodobém horizontu výrazně vyplatí. A začnete věřit peří. Stejně jako my!